Cały czas niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiedni fotel biurowy jest niezbędnym atrybutem dla każdego, kto pracuje przy biurku. Ma on nie tylko wpływ na nasze zdrowie, brak problemów z kręgosłupem (na szczęście w tym przypadku świadomość jest naprawdę wysoka), jednak krzesło biurowe ma również ogromny wpływ na efektywność naszej pracy.

Dlatego niezależnie od tego, czy jesteśmy freelancerem i poszukujemy odpowiedniego fotela do swojego domowego biura, czy pracujemy w dużej firmie i odpowiadamy m.in. za sprzęt dla naszych pracowników, jakim są fotele, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak duży mają one wpływ na naszą pracę.

Zacznijmy od kwestii zdrowotnych – dobry fotel biurowy to nie tylko brak bólów kręgosłupa. W przypadku nieodpowiedniego fotela całe nasze ciało jest spięte i ułożone w nieprawidłowy sposób, co może przełożyć się również na inne bóle. Dodatkowo, faktem oczywistym jest, że taka sytuacja będzie wpływać również na zmęczenie naszego organizmu. Długotrwały wpływ takich czynników na nasz organizm sprawi, że niemożliwe jest, by nie przełożyło się to na jakość naszej pracy.

Oczywistym wydaje się fakt, że uprawianie sportu nie tylko przekłada się na nasze zdrowie, lecz również na wykonywaną przez nas pracę – dlaczego więc tak mało osób wiąże odpowiednio dobrany fotel biurowy z jakością naszej pracy?

Z perspektywy pracodawcy warto spojrzeć na ten problem również w sposób dalekosiężny – nieodpowiedni fotel może przełożyć się na tyle na problemy zdrowotne, że mogą skutkować one przymusowym zwolnieniem L4 naszego pracownika lub pracowników, co nigdy nie jest stanem pożądanym.

Jak wybrać fotel dla osób pracujących w biurze?

Przede wszystkim, podstawa jest to, że fotel musi być w jak największym stopniu ergonomiczny. Oznacza to, że powinniśmy móc jak najbardziej dostosować go do naszych uwarunkowań fizycznych. Idealnym, najprostszym przykładem jest regulacja wysokości danego fotela. Jeżeli jednak nic więcej nam on nie zaoferuje, nie możemy nazwać go ergonomicznym.

Warto postawić również na regulowane podłokietniki oraz zagłówek. Zarówno i w jednym, jak i drugim przypadku będzie to miało duży wpływ na komfort naszej pracy. Dzięki temu nasza głowa będzie idealnie opierać się o zagłówek, a ręce będą układać się na wygodnej dla nas wysokości, dzięki czemu pisanie np. na klawiaturze będzie bardziej wygodne. Nie można zapominać również o opcji regulowanego odchylenia fotela. Idealnie będzie, jeżeli będziemy mogli ustawić sobie siłę nacisku, pod jakim oparcie zacznie się pochylać – dzięki temu będziemy mogli wychylić się do tyłu w dowolnym momencie, bez jednoczesnego odkręcania niewygodnego pokrętła, które często stosowane jest w tańszych fotelach biurowych. Oczywiście dobrze byłoby, aby fotel miał możliwość zablokowania oparcia w dowolnej pozycji, co również jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Stawianie na ergonomiczne fotele, z wieloma opcjami regulacji, mają jeszcze jeden, olbrzymi plus – fotele tego typu będzie można dostosować do wymagań różnych osób. Jest to sytuacja bardzo opłacalna zwłaszcza w biurach, gdzie rotacja pracowników jest procesem naturalnym. Wtedy nowy pracownik, nawet jeżeli jego wzrost i gabaryty będą zupełnie różne od poprzednika, będzie mógł ustawić swój fotel w taki sposób, że praca będzie dla niego naprawdę wygodna.

Wytrzymałość i odpowiednie materiały

Jeżeli zależy nam na komforcie użytkowania, musimy skupić się również na materiałach, z których dany fotel został wykonany. Oczywiste jest, że w naszym interesie powinno być to, aby były one jak najwyższej jakości – przełoży się to również na fakt, że dany fotel będzie służył nam wiele lat. W tym przypadku warto również sprawdzić długość gwarancji dla danego fotela – cześć z nich oferuje bowiem gwarancją o długości wynoszącą aż 10 lat, co nie tylko jest gwarancją solidnego wykonania, ale również zabezpiecza nas przed potencjalnymi uszkodzeniami i wydatkami poniesionymi na nowy fotel biurowy.

Niezwykle ważny jest również materiał, z którego wykonany jest fotel – mowa tutaj głównie o skórze naturalnej lub syntetycznej. Pierwsza jest oczywiście najlepszą opcją – przy odpowiedniej pielęgnacji (m.in. odpowiednie kremy) jest wytrzymała, ładnie się prezentuje oraz przepuszcza powietrze, dzięki czemu plecy osób zasiadających w fotelu nią pokrytych nie pocą się tak bardzo. Skóra syntetyczna jest tańsza, czasem równie ładna, lecz nie jest tak trwała, a dodatkowo ogranicza przepuszczalność powietrza, co skutkuje tym, że plecy np. naszych pracowników w lecie po prostu przyklejają się do oparcia. Podobna sytuacja może mieć miejsce oczywiście z samym siedziskiem. W takim przypadku lepiej postawić na fotele ze specjalnej membrany – są tańsze, wytrzymałe, nie prezentują się tak dobrze, lecz idealnie wentylują nasze plecy!

Na koniec zapraszamy do odwiedzenia sklepu E-krzeslo.com.pl – mają oni w swojej ofercie ogrom znakomitych foteli i krzeseł biurowych, w naprawdę znakomitych cenach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *