Wybierając krzesło obrotowe do biura powinniśmy kierować się przede wszystkim ergonomią oraz dostosowaniem mebla do indywidualnych potrzeb. Dobrze dobrane krzesło czy fotel obrotowy zapewnia zarówno wygodną pracę, jak i zachowanie prawidłowej postawy ciała. Producenci mebli oferują obecnie szeroki wybór różnorodnych foteli i krzeseł biurowych. Jak odnaleźć pośród wszystkich propozycji tę najlepszą?

Odpowiednie krzesło biurowe jest wykonane z materiałów wysokiej jakości. Ważne, aby krzesło było wytrzymałe, a jednocześnie lekkie. Współczesne krzesła i fotele obrotowe wykonywane są przede wszystkim z wysokiej jakości skóry, drewna (na przykład bukowego), przewiewnej tkaniny membranowej czy lekkiej tkaniny statkowanej. Jeśli ktoś nie chce kupować fotela wykonanego z prawdziwej skóry zwierzęcej, lecz zależy mu na porównywalnym komforcie użytkowania, może zdecydować się na modele wykonane z ekoskóry.

Jeśli chodzi o ceny, najdroższe są fotele wykonane ze skóry. Są one jednak zdecydowanie najbardziej eleganckie i świetnie pasują do klasycznych, stylowych gabinetów. Alternatywą są wspomniane wcześniej produkty wykonane ze skóry ekologicznej. Pod względem wagi najlżejsze są fotele i krzesła na stalowym stelażu pokryte przewiewną tkaniną siatkowaną. Obicia wykonane z tkaniny o strukturze siatki czy membrany zapewnia swobodną cyrkulację powietrza i wentylację, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu poceniu. Fotele wykonane z statki lub drewna stanowią ciekawy element dekoracyjny bardziej nowoczesnych wnętrz.

Krzesła obrotowe świetnie sprawdzają się w pracy biurowej. Dzięki możliwości swobodnego obracania się krzesła wokół własnej osi zyskujemy dużą swobodę ruchu oraz możemy bez problemu sięgać po przedmioty znajdujące się w różnych częściach biurka. Krzesła obrotowe są niezastąpione podczas pracy z komputerem. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk wyposażonych w dwa lub więcej monitorów, gdy pracownik musi korzystać jednocześnie z każdego z nich. Dzięki temu, że fotel czy krzesło ma możliwość wykonywania obrotów, kręgosłup nie ulega usztywnieniu i może układać się w bardziej anatomiczny sposób.

Jednym z mechanizmów stosowanych w krzesłach czy fotelach obrotowych jest tak zwany mechanizm TILT. Dzięki niemy zyskujemy możliwość dostosowania ruchów krzesła do naszych indywidualnych potrzeb. Mechanizm TILT zapewnia regulowaną siłę oporu podparcia. Ten parametr może być wykorzystywany na przykład przy dostosowywaniu oporu oparcia do wagi użytkownika. Oparcie może być również zablokowane w optymalnej pozycji do pracy. Wówczas nie będzie się niepotrzebnie odginało, zapewniając konieczne podparcie dla kręgosłupa. Zaletą krzeseł obrotowych z mechanizmem TILT jest też zapewnienie użytkownikowi możliwości swobodnego kołysania. Dzięki temu można zmniejszyć napięcie kręgosłupa i uniknąć sztywnienia pleców i karku przy długich godzinach spędzanych przy biurku.

Oprócz regulacji nachylenia i oporu podparcia, biurowe krzesła i fotele obrotowe powinny mieć możliwość regulacji wysokości siedziska. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu zyskujemy możliwość dostosowania wysokości siedziska do wzrostu osoby siedzącej.

Krzesła obrotowe mogą być wyposażone w kółka. Kółka wykonywane są z różnych materiałów, dzięki czemu można dostosować fotel do rodzaju podłoża. Najtwardsze kółka używane są na miękkich powierzchniach (dywany, wykładziny). Natomiast do powierzchni twardych (panele, parkiet) zalecane są kółka miękkie. Do twardych powierzchni można używać także tak zwanych kółek samohamownych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *