Dobrze wyposażone biuro czy gabinet nie mogą funkcjonować bez odpowiednich krzeseł i foteli. Jak wybrać najlepsze krzesło do pracy w biurze i jak znaleźć najlepszy fotel do gabinetu?

W dzisiejszym świecie pracę biurową wykonuje znaczna duża ilość osób. Przy biurku spędzamy zazwyczaj osiem godzin dziennie, najczęściej w pozycji siedzącej. Długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej jest jednak dla nas nienaturalne – dlatego ogromnie ważne jest zadbanie o odpowiednie ułożenie kręgosłupa. W tym celu świetnie sprawdzi się krzesło obrotowe.

Krzesła obrotowe są idealnym wyposażeniem dla osób pracujących w pozycji siedzącej. Wybierając krzesło obrotowe najlepiej zdecydować się na produkt, który będzie maksymalnie regulowany. Dzięki temu będziemy mogli najlepiej dopasować krzesło do naszych potrzeb. Krzesło obrotowe musi być solidne i stabilne. Dlatego najlepiej zdecydować się na model z pięcioramienną podstawą, umożliwiający równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

Oparcie krzesła obrotowego powinno sięgać co najmniej na wysokość łopatek. Pozwoli to na podtrzymanie kluczowych partii kręgosłupa, które są narażone na największe obciążenie podczas pozycji siedzącej. Krzesło powinno mieć również podparcie w okolicy lędźwiowej (na przykład w formie odpowiednio wyprofilowanego uwypuklenia), dzięki czemu unikniemy bólów w dolnej części pleców i odciążymy mięśnie brzucha. Koniecznym elementem konstrukcji krzesła obrotowego są ponadto podłokietniki, na których możemy swobodnie oprzeć przedramiona.

Równie ważnym elementem jest dobre siedzisko. Najlepsze będzie takie siedzisko, które umożliwia na podparcie około trzech czwartych długości ud. Siedzisko musi być także dostosowane do masy ciała osoby, która będzie zajmowała krzesło. Nie może być za ciasne, aby nie krępowało ruchów.

Krzesła obrotowe najczęściej są wyposażona w kółka. Pozwalają one na większą mobilność w trakcie pracy przy biurku. Kupując krzesło do biura powinniśmy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonano kółka. Rodzaj kółek powinien być dopasowany do typu wykończenia, jaki znajduje się na podłodze w miejscu pracy. Do twardych powierzchni (na przykład paneli podłogowych czy parkietów) idealnie nadają się kółka wykonane z miękkich materiałów. Natomiast na miękkich powierzchniach (na przykład wykładzinach podłogowych czy dywanach) świetnie poradzą sobie kółka wykonane z twardszych tworzyw. Lepsze krzesła biurowe są wyposażone w kółka z mechanizmem samohamowania.

Wyposażając miejsce pracy możemy zdecydować się zarówno na krzesło obrotowe, jak i na fotel obrotowy. Podstawową różnicą pomiędzy tymi typami mebli jest sposób połączenia oparcia z siedziskiem. W niektórych fotelach oparcie jest przytwierdzone na stałe, bez możliwości odchylania go do tyłu. Dotyczy to zwłaszcza tak zwanych foteli gabinetowych czy foteli menadżerskich. Takie fotele idealnie nadają się do gabinetów, które pełnią funkcję reprezentatywną, lecz w których nie spędza się większości dnia. Dla codziennej pracy przy biurku lepsze będzie obrotowe krzesło biurowe z możliwością regulacji wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia.

Dobór odpowiedniego krzesła biurowego może uchronić nas przed wieloma chorobami. Dotyczy to nie tylko schorzeń kręgosłupa, lecz także chorób układu krążenia, a nawet układu oddechowego. Zła pozycja ciała podczas wielogodzinnego siedzenia na niewygodnym krześle czy fotelu powoduje powstawanie żylaków, problemy z oddychaniem (ze względu na ucisk klatki piersiowej w zgarbionej pozycji), bóle głowy i bóle zatok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *