Podstawowym elementem wyposażenia każdej poczekalni są krzesła. Niezależnie od tego, czy czekamy na wizytę u lekarza, czy na rozmowę rekrutacyjną – wchodząc do poczekalni chcemy po prostu wygodnie usiąść. Czym powinny charakteryzować się krzesła w poczekalni?

W poczekalni najczęściej nie spędzamy całego dnia – chociaż czasami zdarza się, że trzeba siedzieć w niej nawet kilka godzin. Dlatego też krzesła, które znajdują się w miejscu przeznaczonym do czekania, muszą być przede wszystkim wygodne. Koniecznym jest, by krzesła, nawet te najprostsze, były wyposażone w oparcia, co pozwoli chronić plecy i pozwalać przyjąć prawidłową pozycję kręgosłupa podczas siedzenia.

Poczekalnia to miejsce o bardzo dużej rotacji osób. Dlatego miejsca przeznaczone do siedzenia muszą być łatwe w czyszczeniu. To ważne dla zachowania odpowiednich warunków higienicznych i komfortu wszystkich osób korzystających z pomieszczenia. Z tego względu w poczekalniach najlepiej sprawdzają się krzesła wykonane z tworzyw sztucznych. Takie meble są łatwe w pielęgnacji, jak również charakteryzują się dużą wytrzymałością na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Krzesła przeznaczone do poczekalni montowane są najczęściej na jednym stelażu. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla przestrzeni, z której korzysta dużo osób. Dzięki takiemu sposobowi konstrukcji można optymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną w pomieszczeniu. Zastosowanie stelaża zwiększa także wytrzymałość poszczególnych krzeseł i sprawia, że są bardziej stabilne. Sam stelaż wykonany jest z metalu, dlatego jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia. Natomiast kubełki krzeseł mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub drewna.

Zestaw krzeseł do poczekalni montowanych na wspólnym stelażu nazywany jest ławką. Ławki stawiane są najczęściej przy ścianach lub w korytarzach. Dzięki temu można zapewnić miejsce do siedzenia większej ilości osób. Ławki można stawiać osobno lub jedna obok drugiej, co sprawia wrażenie ciągłości.

W sprzedaży dostępne są ławki zbudowane z różnej ilości połączonych ze sobą krzeseł. Najczęściej wybierane są ławki trzyosobowe i czteroosobowe. Takie konstrukcje są najbardziej praktyczne i łatwe do rozmieszczenia w przestrzeni nawet mniejszych poczekalni.

Jeśli zależy nam na bardziej eleganckiej formie, możemy zdecydować się na zakup ławki składającej się z dwóch krzeseł i stolika. Stolik umieszczony jest pomiędzy krzesłami i stanowi integralną część stelaża. Dla większej wygody użytkowników, po bokach krzeseł znajdują się podłokietniki wykończone nakładką z drewna bukowego. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w poczekalniach prywatnych gabinetów medycznych. Takie ławki wykonuje się najczęściej ze sklejki drewnianej, natomiast blat stolika wykonany jest z płyty melaminowanej. Zastosowanie drewna sprawia, że krzesła wyglądają bardziej ekskluzywnie, a przestrzeń poczekalni nabiera subtelnej elegancji.

W większych poczekalniach (na przykład na dworcach czy w szpitalach) wykorzystywane są ławki wieloosobowe (najczęściej trzy- lub cztero-, rzadziej pięcioosobowe). Najpraktyczniejsze są proste krzesła wykonane z tworzywa sztucznego, umocowane na wspólnym stelażu stalowym. Krawędzie najbardziej zewnętrznych krzeseł najczęściej posiadają proste podłokietniki, natomiast środkowe kubełki ich nie mają. Takie siedziska są najbardziej uniwersalne i najłatwiejsze do czyszczenia.

Popularne są także krzesła tapicerowane, z prostymi siedziskami pozbawionymi podłokietników. Takie krzesła są montowane na wspólnym stelażu stalowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *